Leyla Gencer İstanbul’da ‘Don Giovanni’ operası ile anılacak

Leyla Gencer, Don Giovanni operası ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından anılacak.

Leyla Gencer İstanbul’da ‘Don Giovanni’ operası ile anılacak
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), 20. yüzyılın önemli sopranolarından Leyla Gencer’i anma etkinliği kapsamında “Don Giovanni” operasını sahneleyecek.

İDOB Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün, yarın gerçekleştirilecek temsile ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu vesileyle 9 Mayıs’taki ‘Don Giovanni’ temsilimizi kendisine adıyoruz. Geçmişiyle ilişki kuran toplumlar ve kurumlar geleceğe de ışık tutuyor. Eğer biz değer verdiğimizi gösterirsek bizden sonraki kuşaklar da neden önemli olduğunu araştırmak ister.” dedi.

İDOB olarak sosyal medyayı etkin kullandıklarını ve arşiv fotoğraflarını sanatseverlerin beğenisine sunduklarını ifade eden Akgün, İDOB arşivinde çok farklı eserlerin bulunduğunu söyledi.

Arşivlerin önemine vurgu yaparak, bilinçli opera seyircisinin doğru arşivleri gören insanlardan oluşacağını belirten Akgün, “Bu bizim için çok önemli ve aslında bu işe başlama ana fikrimiz. Bu bilinçle 1960’ta başlayan serüvenimizi bugüne kadar taşımak ve dijital ortama yansıtmak istiyoruz. Sanatseverlere açık çağrı yapıyoruz, elinizdeki bütün materyalleri getirin ve İDOB bunları filtrelerden geçirip dijital arşivine yüklesin. Dijitalin yanı sıra fiziksel olarak da bu materyallerin burada yer edinmesini istiyoruz. İnsan aidiyet duyduğu yerde mutlu olur, aidiyet kurabilmek için de geçmişle ilişkili olmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İDOB’un uluslararası alanda önemli sanatçıların İstanbul’a gelmesini, Türk sanatçıların da uluslararası platformlarda yer almasını sağladığına vurgu yapan Akgün, şunları kaydetti:

“Sanat ve sanatçı alışverişini yaptığımız sürece güncel kalacağız. Güncel kaldığımız sürece de geçmişimizin daha da parıldamasını sağlayacağız. AKM ile yeniden inşa edilen enerjiyle geçmişte aranan, talep edilen kurum özelliğimizi yeniden kazanıyoruz. Uluslararası bağlantıları sağlıklı bir şekilde yapan bir vitrinimiz olması büyük bir kazanç bizim için.”

İDOB solistlerinden 1997’de hayatını kaybeden soprano Zehra Yıldız’a da 1 Haziran’daki “Uçan Hollandalı” temsilini adayacaklarını belirten Caner Akgün, “Kendisi çok önemli işler yapmıştı. Kariyerinin zirvesindeyken maalesef talihsiz bir beyin kanamasıyla kendisini kaybettik. Onun anısına da bu olayı gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Haziranda gerçekleşecek 15. Uluslararası İstanbul Opera ve Bale Festivali’nin önemli bir görünürlük sağladığının altını çizen Caner Akgün, festivalde yer alacak etkinliklere ilişkin de bilgi verdi. Akgün, “Festivalde ‘Uçan Hollandalı’, ‘Madame Butterfly’, ‘Zorba’ balesi temsilleri, bale yarışması, çocuk oyunları, ‘Tan Sağtürk ile Bale Dünyası’ ve ‘Carmina Burana’ temsili olacak. Herkesi bu festivale bekliyoruz.” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.